2016/06/09

Grodzisk

Witajcie :)

Dzisiejszą pocztówkę otrzymałam od Edyty T. :)
Jak zawsze pamięta o mnie i wysyła mi mnóstwo pięknych pocztówek za co jej strasznie dziękuję!

 Zespół Tańca Ludowego CYBINKA-GRODZISK powstał w 1999 roku z inicjatywy Dyrektora Centrum Kultury "Rondo" (wówczas Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury) w Grodzisku Wlkp. Waldemara Łyczykowskiego. W swoich szeregach skupia dzieci (6 - 13 lat) i młodzież (16 lat i więcej), z Grodziska Wlkp. i okolic, zafascynowanych folklorem, polskimi tradycjami i zwyczajami. Istnienie zespołu ma na celu pielęgnowanie tradycji ludowych i zachowanie dziedzictwa narodowego utrwalonego w postaci tańców, zwyczajów i obrzędów regionalnych.
Od chwili powstania rozwija się bardzo dynamicznie. Utworzony z kilkunastoosobowej grupy młodzieży szkół ponadgimnazjalnych, już w 2000 r. został poszerzony o grupę dziecięcą. W tym kształcie funkcjonuje nieprzerwanie do dnia dzisiejszego. Kierownikiem artystycznym oraz instruktorem i choreografem grupy młodzieżowej od samego początku jest Sławomir Kalinowski. Instruktorem i opiekunem grupy dziecięcej do 2007 roku był Dariusz Wnuk, a od 2007 roku Marcelina Floraszek. Na co dzień wspierają ich muzycyWaldemar Łyczykowski i Damian Popiołkiewicz. Zespół współpracuje również z profesjonalną Kapelą Ludową PO ZAGONACH z Poznania. Instruktorzy uczą nie tylko tańca, ale samodzielnie tworzą choreografię do układów tanecznych.

W ciągu kilku lat istnienia zespół wypracował imponujący repertuar, w którym znajdują się przede wszystkim tańce, przyśpiewki, zabawy ludowe z rodzimej Wielkopolski, między innymi: z okolic Szamotuł "Dożynki u Nyczoków", "Zabawy u Maryny" z Wielkopolski zachodniej, "Podkoziołek u Biskupian" z okolic Krobii i Domachowa. Poza tym w repertuarze znajdują się tańce narodowe: polonez, krakowiak, oberek, kujawiak i mazur oraz tańce, przyśpiewki, zabawy z regionu opoczyńskiego, lubelskiego, rzeszowskiego i Kaszub.
Pozdrawiam :)
UDOSTĘPNIJ TEN POST

4 komentarze :

 1. Jakie mają piękne stroje! Lubię takie tradycyjne pocztówki :)

  OdpowiedzUsuń
 2. ale wyjątkowa kartka! podoba mi się, jest taka radosna. :)
  a o tym zespole, o dziwo, wcześniej nie słyszałam!

  OdpowiedzUsuń
 3. uwielbiam pocztówki z zespołami ludowymi, a Twoja jest przepiękna :)

  OdpowiedzUsuń

Szablon stworzony przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.