2017/06/12

Japan

Witajcie!

Ostatni bardzo intensywnie szukam osób, z którymi mogłabym wymienić się pocztówkami - głównie staram się powiększać kolekcję zdobytych państw w kolekcji. Mam nadzieję, że nie tylko ktoś otrzyma pocztówkę, ale także ja otrzymam odpowiedź zwrotną - a z tym różnie jest niestety :(
Dzisiejsza pocztówka jest z kraju kwitnącej wiśni, Japonii

 
Na wschodnim brzegu rzeki Motoyasu w Hiroszimie stoją ruiny pewnego budynku. Znajduje się on w takim stanie od roku 1945. Dlaczego przez ponad 70 lat nie został odbudowany?
Ukończona w 1915 roku trzykondygnacyjna murowana konstrukcja mieściła centrum wystawowe promujące rozwój przemysłu. Ale wszystko zmieniło się 6 sierpnia 1945 roku o godzinie 8.15. Tego ranka po raz pierwszy w historii użyto w celach wojennych bomby atomowej. Zdetonowano ją jakieś 550 metrów nad miastem, niemal bezpośrednio nad tym gmachem. Wszyscy znajdujący się w nim ludzie zginęli w okamgnieniu. Jednak centralna część budynku nie została zupełnie zniszczona.
Ten zachowany w niezmienionym stanie fragment obiektu jest, jak podaje Polski Komitet do spraw UNESCO, „trwałym i uderzającym symbolem najbardziej niszczycielskiej siły stworzonej kiedykolwiek przez człowieka”. W 1996 roku został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO jako Pomnik Pokoju w Hiroszimie.


Pozdrawiam :)
UDOSTĘPNIJ TEN POST

4 komentarze :

 1. wydaje mi się, że to Pomnik Pokoju w Hiroszimie, w każdym razie kształt tego budynku wygląda jak ten pomnik.

  powodzenia w szukaniu osób do swapów. brak jakiejkolwiek odpowiedzi też mnie zawsze bardzo irytował. nie to, że ktoś odmówił, ale właśnie to, że nawet nie chciał odpisać. ja zawsze staram się odpisać, żeby ktoś mógł spokojnie poszukać kogoś innego z mojego kraju albo posiadającego tę samą kartkę.

  OdpowiedzUsuń
 2. Pasażerka ma rację. To zdjęcie przedstawia Park Pamięci w dniu obchodów rocznicy zbombardowania Hiroszimy (6 sierpnia 1945). Jasny budynek na zdjęciu to tzw. "Kopuła Bomby A" pozostawiony ku pamięci przyszłych pokoleń. Od 1996 jest na liście obiektów UNESCO.
  Wieczorem w dniu rocznicy na rzece Motoyasu przepływającej przez park puszczane są rozświetlone lampiony. Ogień używany do zapalenia lampionów nazywany jest "Żarem Bomby Atomowej". Jest to żar z ognia po ataku bombowym, który został zachowany przez osobę doświadczającą tego ataku. Na lampionach pisane są wiadomości na pocieszenie dusz zmarłych i pragnienia zachowania pokoju.

  P.S.
  Mam sporo widokówek i mogę się podzielić z Tobą.
  Jakie przede wszystkim kolekcjonujesz?

  OdpowiedzUsuń
 3. Lubię pocztówki głównie przedstawiające zabytki, znane miejsca, naturę :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Pasażerka zawsze ma racje ❤️ Tak, to na pewno Muzeum Pokoju w Hiroshimie, widać tą charakterystyczną kopule budynku. Piękna pocztówka, prawdziwy skarb kolekcjonera.

  OdpowiedzUsuń

Szablon stworzony przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.