2016/03/22

Nakło nad Notecią

Cześć :)

Wiosna kalendarzowa nareszcie nadeszła, co wcale nie oznacza, że jest super ciepło i świeci słoneczko. Niestety ja czuję się jak sopel lodu.

Dzisiaj kolejna pocztówka z Polski :)


Po raz pierwszy miejscowość zanotowana została w najstarszej Kronice polskiej spisanej po łacinie w latach 1112–1116 przez Galla Anonima gdzie wspomniana jest w łacińskiej nazwie castrum Nakel(pol. gród Nakieł). Miejscowość pod zlatynizowaną nazwą Nakil wymieniona jest w łacińskim dokumencie wydanym w Gnieźnie w 1288 roku sygnowanym przez króla polskiego Przemysła II. Wymienia on kasztelana Nakła Zbiluda we fragmencie "Zbiludo castellano de Nakil".
Jeden z pierwszych zachowanych dokumentów z nazwą miasta w języku polskim zanotował w 1429 roku Marcin z Międzyrzecza, który wymienił w nim czestnika bydgoskiego i starostę nakielskiego Tomka z Pakości - w org. "Thomekspakosczy czestnik bidgosczky ystarosta nakelsky".
Pozdrawiam :)
UDOSTĘPNIJ TEN POST

6 komentarzy :

 1. Dolina Noteci jest przepiękna, choć miejscowości nad nią, w większości, nie grzeszą urodą. a szkoda! Nakło nad Notecią nie wydaje się być jakieś piękne, ale czuję, że odwiedziny tam mimo wszystko mogłyby być udane. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. bardzo piękna pocztówka, ale to znaczek skradł moje serce :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Kartka nie nalezy do moich ulubionych, ale ten znaczek... jest cudny! Sama chciałabym taki dostać! :D

  OdpowiedzUsuń
 4. Znaczek jest piękny! :) ❤ Mam chyba dwie pocztówki z tego miasta od Edyty :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Lubię pocztówki w takim układzie graficznym i do tego z herbem. W swojej kolekcji mam również pocztówki z tego miasta od Edyty.

  OdpowiedzUsuń
 6. Jaka przepiękna pocztówka. Uwielbiam pocztówki, na których jest woda - rzeka, morze, jezioro czy nawet fontanna ;) Moja koleżanka mieszka w Nakle nad Notecią.
  http://www.piosenkajestdobranawszystko87.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń

Szablon stworzony przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.