2016/01/11

Toruń

W niedzielę wracając do Rzeszowa miałam niestety pecha. Warunki na drodze były fatalne, a jadąc 30 km/h wpadłam w poślizg. Na szczęście opanowałam szybko sytuację. 
Dlatego uważajcie na drogach i koniecznie sprawdźcie opony zimowe !

Dzisiejsza pocztówka jest od Edyty T. :)


Brama Mostowa w Toruniu (przed zbudowaniem mostu zwana Promową lub Przewoźną) - jedna z 3 zachowanych bram miejskich Torunia od strony Wisły, znajdująca się na zamknięciu ulicy Mostowej. Jej nazwa wiąże się z tym, że prowadziła do drewnianego mostu przez Wisłę, zbudowanego w końcu XV w. i istniejącego do XIX w.

Historia

Brama została zbudowana w 1432 roku przez budowniczego miejskiego Hansa Gotlanda na miejscu wcześniejszej. Przy przebudowie w latach 50. XIX w. wprowadzono m.in. strop przeciwbombowy o grubości 1,5 m i zmniejszono otwory strzelnicze od strony Wisły, umieszczając w niej jedno działo. W latach 70. Bramę Mostową wybrano na centrum tyczenia pierścienia twierdzy (punkt w stosunku do którego wyznaczano położenie poszczególnych dzieł twierdzy).
Jest to dwupiętrowy budynek na planie prostokąta z zaokrąglonymi narożami, zbudowany z cegły, od strony miasta otynkowany. Na parterze znajduje się ostrołukowy przejazd, od strony Wisły umieszczony w wysokiej ostrołukowej wnęce. Elewacja od strony miasta dekorowana jest trzema ostrołukowymi blendami. Brama jest zwieńczona krenelażem, poniżej którego znajduje się fryz z malarską dekoracją maswerkową.
Obecnie budynek pełni funkcję biura miejskiego konserwatora zabytków.
Pozdrawiam :)
UDOSTĘPNIJ TEN POST

9 komentarzy :

 1. Mam zdjęcie pod tą bramą i pocztówkę z nią, jednak inną.
  Najważniejsze, że nic Ci się nie stało! U mnie nie ma śniegu ani mrozu, temperatura nadal na plusie, więc warunki drogowe zdecydowanie lepsze :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Piękna pocztówka! Ah, jak żałuję, że wciąż nie miałam okazji zwiedzać Torunia!

  OdpowiedzUsuń
 3. przepiękna pocztówka, nie widziałam jej nigdy, ale bardzo przypadła mi do gustu!

  dobrze, że nic Ci się nie stało i wszystko skończyło się dobrze! obecna temperatura i pogoda są rzeczywiście dość zdradzieckie...

  OdpowiedzUsuń
 4. Piękna karteczka!

  Dobrze, że udało Ci się opanować auto :-)

  OdpowiedzUsuń
 5. O jaka ładna pocztówka :) U mnie na wsi, ostatnio ludzie też nieźle jeżdżą, ponieważ jest tak ślisko, a gmina ma w nosie wiejskie drogi, choć należa do niej i powinni je odśnieżyć. Szczęście, że nic Ci się nie stało.

  OdpowiedzUsuń
 6. Hej, zalozylam wczoraj blog, serdecznie zapraszam, cos w stylu pamietnika, ale moje zakrecone perypetie powinny Cie zainteresowac.
  www.dama-nieidealna.blogspot.com
  Zapraszam :-)

  OdpowiedzUsuń
 7. Takiej pocztówki z Torunia nigdy wcześniej nie widziałam, a bardzo mi się podoba :)
  Niestety na drogach jest szklanka i trzeba być bardzo ostrożnym.

  OdpowiedzUsuń
 8. Śliczna kartka. Toruń skradł strasznie moje serce. Tak, że dzisiaj wieczorem ponownie wybieram się na spacer po starym mieście :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Piękna kartka, podoba mi się kontrast nieba i trawy :)
  Dobrze, że nic się nie stało, niestety pogoda nie sprzyja kierowcom :(

  OdpowiedzUsuń

Szablon stworzony przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.