2013/09/25

Swaziland

Suazi (Ngwane, Swaziland, Królestwo Suazi - Umbuso we Swatini, Kingdom of Swaziland) – niewielkie państwo w południowej Afryce (jedno z najmniejszych na kontynencie), usytuowane na wschodnich stokach Gór Smoczych. Graniczy z Mozambikiem i Republiką Południowej Afryki. Nazwa kraju pochodzi od plemienia Suazi z grupy Bantu, które zamieszkuje te tereny. Siedzibą parlamentu i króla jest Lobamba

Umhlanga lub Taniec Trzcin - święto odbywające się corocznie w sierpniu lub na początku września w Suazi. Dziesiątki tysięcy młodych, niezamężnych dziewcząt z całego królestwa przynoszą świeżo ściętą trzcinę aby złożyć hołd Królowej Matce (Indlovukazi).

Obchody

Święto trwa osiem dni, pierwszego kobiety przybywają grupami do królewskiej wioski Ludzidzini. W czasie trzech kolejnych dni są dzielone na dwie grupy wiekowe - starszą (14-22 lata) i młodszą (8-13 lat). Następnie udają się na odległe o kilkanaście kilometrów pola trzciny, gdzie każda z kobiet ścina długim nożem 10-20 roślin, związuje i przynosi do Ludzidzini. Piąty dzień to czas przygotowania kostiumów tanecznych i dekoracji włosów. Szóstego i siódmego dnia kobiety wchodzą na arenę w grupach, z których każda tańczy i śpiewa inną pieśń. Ostatniego, ósmego dnia król rozkazuje ubić kilkadziesiąt krów, kobiety dzielą się mięsem i wracają do domów.
Król Suazi Mswati III ma prawo wybrać spośród uczestniczek swoją nową małżonkę.
Członkinie rodziny królewskiej wplatają we włosy czerwone pióra. Wiele z dziewcząt niesie pochodnie, oznacza to, że zbierały trzcinę w nocy.

 Dziekuję Carlos :)
UDOSTĘPNIJ TEN POST

1 komentarz :

  1. Zdecydowanie lubię pocztówki z lokalnymi ludźmi, zawsze są ciekawym elementem, który urozmaica te typowo turystyczne kartki :) Poza tym czasem można dowiedzieć się o grupach, o których nigdy się nie słyszało.

    OdpowiedzUsuń

Szablon stworzony przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.