2013/09/14

Macau

Specjalny Region Administracyjny Makau  powszechnie znany jako Makau lub Makao  – jeden z dwóch specjalnych regionów administracyjnych Chińskiej Republiki Ludowej (drugim regionem jest Hongkong), znajdujący się na wschodnim wybrzeżu Chin. Makau leży po zachodniej stronie estuarium Rzeki Perłowej, graniczy od północy z prowincją Guangdong, natomiast od południa i wschodu otoczone jest wodami Morza Południowochińskiego. Gospodarka opiera się głównie na turystyce i hazardzie, jednak prężnie rozwijają się także niektóre gałęzie przemysłu, m.in. przemysł odzieżowy, elektroniczny, zabawkarski. Makau zalicza się do najbogatszych regionów na świecie.
Świątynia A-Ma  – najstarsza i jedna z najsłynniejszych świątyń w Makau, położona w południowo-wschodniej części półwyspu Makau. Została wzniesiona w 1488 roku i poświęcona jest bogini rybaków i żeglarzy – Mazu.
Uważa się, że nazwa Makau została utworzona od nazwy świątyni. Mówi się, że kiedy portugalscy żeglarze wylądowali na brzegu, niedaleko świątyni i zapytali tubylców o nazwę tego miejsca, otrzymali odpowiedź "媽閣" (Jyutping: "Maa1 Gok3"). Po tym wydarzeniu Portugalczycy nadali półwyspowi nazwę "Makau". Świątynia była często opisywana w chińskich pismach i przedstawiana na obrazach. Jest również jednym z pierwszych obiektów sfotografowanych w Chinach.
W 2005 roku świątynia została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO jako jeden z budynków należących do zabytkowego centrum Makau.
UDOSTĘPNIJ TEN POST

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Szablon stworzony przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.