2013/09/12

Kosovo

Kosowo  – terytorium sporne w południowej Europie ze stolicą w Prisztinie.
Kosowo ogłosiło swoją niepodległość 17 lutego 2008 jako Republika Kosowa (alb.: Republika e Kosovës, serb.: Република Косова, Republika Kosova). Kraj ten jest uznawany przez 100 ze 193 państw członkowskich ONZ, 22 z 27 Unii Europejskiej i 24 z 28 NATO, jednakże formalnie jest państwem nieuznawanym. Od zakończenia wojny domowej był to protektorat administrowany przez ONZ (Tymczasowa Misja Administracyjna Narodów Zjednoczonych w Kosowie, szeroko znana pod angielskim skrótowcem UNMIK) przy pomocy wojsk NATO (KFOR).

Prisztina  – największe miasto i zarazem stolica Kosowa, terytorium, które 17 lutego 2008 roku proklamowało niepodległość.
Prisztina jest położona w północno-wschodniej części Kosowa; w Górach Dynarskich, w kotlinie Kosowe Pole. Jest to stolica regionu Prisztina; ośrodek przemysłu (spożywczy, włókienniczy, mineralny i drzewny), rzemiosła i handlu. W mieście znajdują się Uniwersytet Prisztiński, Akademia Nauk i Sztuk; muzeum; 2 meczety (XIV-XV wiek), wieża zegarowa (XIX wiek), domy w stylu orientalnym.
Od północnej i wschodniej części miasto otaczają wzgórza, sięgające 700 m n.p.m. W najwyższym punkcie miasta znajduje się cmentarz wojenny. Obecnie spoczywają tam byli członkowie UÇK oraz jeden z twórców albańskiego ruchu niepodległościowego – Ibrahim Rugova.
Liczba mieszkańców: ok. 550 tys., zdecydowaną większość stanowią Albańczycy, mieszkańcy innych narodowości (głównie Romowie i część Serbów) w wyniku wojny w Kosowie w 1999 roku opuścili miasto lub zostali wypędzeni.
UDOSTĘPNIJ TEN POST

1 komentarz :

  1. Widzę, że z Kosowa też masz pocztówkę ze stolicy i też dość nowoczesny widok na to miasto. Fajnie, bo to pojedynczy widok :)

    OdpowiedzUsuń

Szablon stworzony przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.