2013/08/03

Mexico

Meksyk (Meksykańskie Stany Zjednoczone, hiszp. México, Estados Unidos Mexicanos, Méjico, nah. Mēxihco) – kraj w Ameryce Północnej. Sąsiaduje ze Stanami Zjednoczonymi (na północy), z Oceanem Spokojnym (na zachodzie i południu), Zatoką Meksykańską i Morzem Karaibskim (na wschodzie) oraz z Gwatemalą i Belize (na południu i południowym wschodzie).
 Swoją stolicę Meksykanie najczęściej nazywają México lub El D.F. ("El De Efe"). Stosuje się też skrót "México D.F." Distrito Federal. Znacznie rzadziej, przeważnie tylko w oficjalnych tekstach stosuje się nazwę La Ciudad de México die Rede. Dla odróżnienia, państwo Meksyk jest nazywane przez swoich mieszkańców La República oraz La Patria.

Znajdują się tu liczne muzea, symfonie i teatry. W położonym w centrum Pałacu Sztuk Pięknych mieści się duża sala koncertowa. W Uniwersyteckim Ośrodku Kulturalnym znajduje się Biblioteka Narodowa i kilka scen teatralnych. Ze swoich eksponatów słynie również Narodowe Muzeum Antropologiczne. Meksyk to siedziba wielu ważnych szkół artystycznych, muzycznych i tanecznych. Istnieją tu liczne wydawnictwa i drukarnie (wychodzi m.in. 30 tytułów gazet).
Każda z dzielnic posiada swoje własne parki i ogrody. Największym z nich jest Park Chapultepec (647 ha), w którym znajdują się ogród zoologiczny i ogród botaniczny. 16 km na południowy zachód od stolicy utworzony został park "Pustynia Lwów" (El Desierto de los Leones). Spotkać można w nim rozległe lasy sosnowe, źródła i pasma górskie.
Z rozrywek najpopularniejsze są mecze piłki nożnej i walki byków. Plaza México jest największą areną do corridy na świecie.
UDOSTĘPNIJ TEN POST

2 komentarze :

  1. Masz świetne hobby! :) Zafascynowałaś mnie tym i postanowiłam w swoim domu odszukać starych pocztówek z różnych krajów oraz z różnych miast polski :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Cieszy mnie to ogromnie! Mam nadzieję, że będziesz tu wpadać często :)

      Usuń

Szablon stworzony przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.