2016/05/05

Slovenia

Cześć :)

W końcu jestem. Wróciłam w poniedziałek do domu, ale czasu jak zwykle mi brakuje. Ostatnie  dni były smutne- mój chłopak wyjechał do Norwegii do pracy na 2 miesiące. Mam nadzieję, że szybko zlecą te miesiące. Dzisiaj rozpoczynają się Juwenalia mojej uczelni. Nie mam pomysłu na przebranie, ale perukę mam :D


 Ljubljana posiadając  wszelką infrastrukturę nowoczesnej stolicy, zachowała swoją sielską atmosferę,  otwartość i przyjacielskość małego miasta. Jest miastem pulsującym życiem i pełnym niespodzianek. W czasie zimy ma  trochę senny charakter regionu środkowej Europy, by latem ukazać swoje zrelaksowane, śródziemnomorskie oblicze.
W okolicach Ljubliany aż roi się od ciekawych miejsc  natury, tym również miejsc świadczących o dynamicznej przeszłości kulturowej, atrakcyjnych szlaków rowerowych oraz pieszych, czy różnorodnych lokali zaspokajających najbardziej wybredne kulinarne gusty.

Turystów przyciąga kameralna starówka, której charakter wynika głównie z zabudowy renesansowej, barokowej i modernistycznej. Śródmiejskie parki oraz nadbrzeża rzeki Lublanicy zachęcają do spacerów. Nad Starym Miastem górują natomiast wzgórza Tivolski vreh, Golovec oraz zamkowe z Lublańskim Zamkiem, z których roztaczają się malownicze widoki. Położone w kotlinie miasto jest dość płaskie, ale jego krajobraz  nierozłącznie wiąże się z pobliskimi Alpami. Lublana stanowi dogodną bazę wypadową dla górskich wędrówek. To wszystko sprawia, że odwiedziny stolicy są obowiązkowym punktem każdego wyjazdu w te strony.
Pozdrawiam :)
UDOSTĘPNIJ TEN POST

4 komentarze :

 1. Rozłąka jest trudnym okresem w związkach, więc trzymam kciuki, aby ten czas jak najszybciej upłynął :)
  Co do pocztówki, to oczywiście jest wspaniała, ponieważ prezentuje kraj, który chciałabym bardzo odwiedzić, a stolica jest podobno bardzo ładna :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Piękna pocztówka :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo ładna pocztówka :) Mam nadzieje że wyjazd się udał

  OdpowiedzUsuń
 4. Przeważnie nie za bardzo podobają mi się pocztówki z lotu ptaka, ale ta wygląda dosyć przyjemnie :) Mam nadzieję, że Juwenalia były udane :)

  OdpowiedzUsuń

Szablon stworzony przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.