2016/05/09

Mexico

Witajcie :)

Jak Wam minął weekend? 
Ja w końcu wysłałam pocztówki zaległe- wstyd mi, że tak późno wysłałam.
Teraz zmagam się z szyframi i funkcją ( wrócił koszmar matmy z liceum).
Jutro pierwsze zaliczenie, mam nadzieję, że mi dobrze pójdzie.


Dzisiaj pocztówka z Meksyku. Nie uwierzycie, ale mam taką samą, którą dostałam 3 lata temu!
Mieliście już taki przypadek? Dwie takie same pocztówki w dużym odstępie czasu?


Palenque – stanowisko archeologiczne położone w stanie Chiapas w Meksyku. Leży w odległości około 150 km na południe od wybrzeża Zatoki Meksykańskiej, niedaleko rzeki Usumacinta. W 1746 r. odkryto tu ruiny miasta Majów. Największy jego rozkwit przypada na okres od połowy VII do końca VIII wieku za panowania króla Pakala Wielkiego i jego syna króla Kana Balama.
Wśród ruin największą sensacją stała się tzw. Świątynia Inskrypcji. Zbudowana została na piramidzie schodkowej o wysokości 16 m złożonej z dziewięciu stopni. Szerokość świątyni wynosi 23,4 m. Wejścia do niej mieszczą się pomiędzy sześcioma filarami ozdobionymi dawniej postaciami wykonanymi ze stiuku. Nogi postaci wykonane były w formie głów węży (do dnia dzisiejszego pozostały jedynie fragmenty tej dekoracji). Po obu stronach wejścia wykuto 620 hieroglifów, od nich pochodzi nazwa świątyni. Stromy dach świątyni zwieńczony był ażurowym grzebieniem.
Pozdrawiam ;)
UDOSTĘPNIJ TEN POST

6 komentarzy :

 1. Mój weekend przebiegł bardzo pracowicie - snułam pewne plany :)
  Zdarza mi się czasami otrzymać taką pocztówkę, która już jest w moich zbiorach :)

  OdpowiedzUsuń
 2. oczywiście zdarzało mi się dostać duble, ale nigdy z tak rzadkiego kraju jak Meksyk. niezłe zaskoczenie! piękny znaczek na pocztówce za to widzę :)

  powodzenia na zaliczeniu! u mnie też strasznie pracowity okres czasu w pracy, już marzę o weekendzie... a w weekend też praca tym razem.

  OdpowiedzUsuń
 3. Mój weekend bardzo intensywnie i jestem ogromnie zmęczona ;-) Co do dubli to tak jak najbardziej zdarzały się - były to kartki z Tajwanu i Malezji ;-)

  Powodzenia na zaliczeniach! Dla mnie matma to trauma do tej pory ;-)

  OdpowiedzUsuń
 4. Pocztówka jest bardzo ładna, aż się wierzyć nie chce, że masz takie dwie! Niezły przypadek, mnie się nigdy nic podobnego nie zdarzyło, a szkoda, bo niektóre kartki chciałoby się mieć podwójnie ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Beautiful! Hello from Montreal, Canada. :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Za krótko w tym siedzę, więc jeszcze nic podobnego mi się nie zdarzyło. Pocztówka ciekawa, miejsce na niej przedstawione warte zobaczenia, a znaczek bardzo mnie urzekł.
  Trzymam kciuki za wszystkie egzaminy ;)

  OdpowiedzUsuń

Szablon stworzony przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.