2016/04/24

USA

Cześć :)

Niedziela deszczowa i wietrzna. Ostatnio znalazłam sklepik z pamiątkami z Rzeszowa i na pewno zaglądnę tam, gdy będę chciała coś fajnego kupić ;) Najbardziej urzekły mnie magnesy, ale nie tylko z Rzeszowa, ale również z okolicznych miast.


Dzisiaj pocztówka ze Stanów Zjednoczonych, a dokładniej ze stolicy. Niektórzy myślą, że Nowy York jest stolicą Stanów, ale to błędne stwierdzenie ;)Jefferson Memorial − waszyngtoński pomnik poświęcony trzeciemu prezydentowi Stanów Zjednoczonych Thomasowi Jeffersonowi, jednemu z ojców założycieli. Budynek w stylu neoklasycystycznym zaprojektował John Russell Pope. Wzniósł go John McShain. Budowę rozpoczęto w 1939, prace ukończono w 1943. Brązową statuę prezydenta wstawiono w 1947.
Pomnik-budowla znajduje się pod opieką agencji federalnej National Park Service, a dokładniej jego sekcji National Mall and Memorial Parks. W 2007 znalazła się na czwartym miejscu listy America's Favorite Architecture, opracowywanej przez American Institute of Architects
 
Jefferson Memorial otworzył Franklin Delano Roosevelt w 200. rocznicę urodzin uczczonego prezydenta (13 kwietnia 1943). Tego dnia statua nie była jeszcze ukończona. Z powodu II wojny światowej zamiast brązowego pomnika wstawiono najpierw gipsową kopię imitującą brąz. Brązowa statua Thomasa Jeffersona stanęła we wnętrzu panteonu dopiero w 1947. Wykonała ją Roman Bronze Company z Nowego Jorku. Jako tzw. National Memorial (ang. pomnik narodowy) budynek został wpisany na listę National Register of Historic Places 15 października 1966.
 

Pozdrawiam :)
UDOSTĘPNIJ TEN POST

4 komentarze :

 1. Nie mam jeszcze pocztówki prezentującej stolicę Stanów Zjednoczonych, więc chętnie bym jakąś przygarnęła :)

  OdpowiedzUsuń
 2. przepiękna kartka, zazwyczaj pocztówki z Waszyngtonu pokazują kapitol więc z chęcią bym i jak przygarnęła tę kartkę do swojej kolekcji :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Też zbierasz magnesy na lodówkę? ;)
  To fakt nie którzy mylą fakt że Nowy Jork to stolica USA,ale niestety stolica jest Waszyngton ;) ja akurat Waszyngton posiadam w swojej kolekcji ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Niestety moja lodówka ukryta jest w spiżarni i nie byłoby nawet widać mojej kolekcji :(

  OdpowiedzUsuń

Szablon stworzony przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.