2016/04/07

Russia

Cześć :)

Dzisiejsza pocztówka jest z Rosji, jeszcze z oficjalnej strony pc.


Ławra Troicko-Siergijewska (ros. Троице-Сергиева лавра) – założony w 1345 męski klasztor prawosławny (ławra) w mieście Siergijew Posad, jeden z najważniejszych monasterów Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej.
Pierwszy człon nazwy monasteru odnosi się do Świętej Trójcy, której św. Sergiusz poświęcił pierwszą cerkiew; drugi związany jest z osobą założyciela.

Po rewolucji październikowej, w 1920, ławra została zamknięta, a jej budynki oddane na cele administracyjne lub zamienione w muzea sztuki. Nie przeszkodziło to rządowi, już po dojściu do władzy Józefa Stalina, sprzedać lub zniszczyć wielu elementów cennego wyposażenia klasztornych cerkwi, w tym wszystkich dzwonów. Dopiero w 1945 Stalin zdecydował o częściowym oddaniu zabudowań ławry w ręce Cerkwi Prawosławnej, a w roku następnym zgodził się na ponowne odprawiania nabożeństw w soborze Zaśnięcia Matki Bożej. Do 1983 archimandryci ławry byli równocześnie patriarchami moskiewskimi, zaś w zabudowaniach trwały prace remontowe. W 1993 odnowiona ławra została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Sobór Zaśnięcia Matki Bożej jest miejscem pochówku cara rosyjskiego Borysa Godunowa oraz metropolity moskiewskiego Innocentego i patriarchy moskiewskiego Aleksego I.

Pozdrawiam :)
UDOSTĘPNIJ TEN POST

7 komentarzy :

 1. pewnie już nieraz wspominałam, ale uwielbiam rosyjskie znaczki. zresztą kartki też mają tam często przepiękne, czego przykładem jest Twoja :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ale dużo super znaczków! ;) Rosja czasami zaskakuje, choć dużo ich z PC mam. Ładna pocztówka, bardzo kolorowa ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Kartka taka troszeczkę bajkowa! :D Rosja ma świetne znaczki! <3 z tych tutaj chyba nie mam ani jednego :( najbardziej podoba mi się ten po lewej! :D

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo ładna pocztówka i ma tak dużo żywych kolorów :) Znaczki rosyjskie jak zawsze świetne!

  OdpowiedzUsuń
 5. Ile znaczków jest w tej Rosji, jejku. Z tych nie mam chyba żadnego, jeśli się nie mylę.
  Pocztówka ma niewątpliwie piękny widok :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Moim marzeniem, jest podróż Koleją Transsyberyjską i zwiedzenie całej Rosji, od Moskwy aż po Chiny! Kartka piękna.

  OdpowiedzUsuń

Szablon stworzony przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.