2016/02/11

Russia

Cześć :)

Nie było mnie tu jakiś czas, a to dlatego, że wyjechałam na parę dni. Od dawna planowałam jakiś wyjazd zagranicę, ale nie byłam pewna do końca jakie mogłoby być to miejsce.
Zbieg okoliczności i zdarzeń sprawił, że padło na Czechy, a dokładniej na Pragę.
I tak ruszyliśmy wraz z moim chłopakiem w podróż :)
6 godzin drogi w stronę Sudetów- przystanek u babci chłopaka.
Następnie 3.5 godz. w stronę Pragi. Ale dokładniej o tym trochę później w osobnym poście.

Dzisiaj pocztówka z zimnej części Rosji- Urala.


Ural (ros. Урал) – pasmo górskie w Rosji. Stanowi fragment umownej granicy między Europą i Azją.
Ciągnie się w kierunku południkowym od Morza Karskiego na północy do środkowego odcinka rzeki Ural na południu. Długość pasma wynosi ponad 2000 km, szerokość 40-150 km. Najwyższym szczytem jest Narodnaja o wysokości 1894 m n.p.m.
Ural jest fałdowym górotworem hercyńskim. Wyższe partie gór zbudowane są głównie ze skał metamorficznych i magmowych (gnejsy, kwarcyty, łupki krystaliczne). Niższe warstwy zbudowane są z różnorodnych skał osadowych.
Ural dzieli się na:
 • Ural Polarny – od Zatoki Bajdarackiej do źródeł Chułgi; bardzo wąski łańcuch o rzeźbie alpejskiej i wysokości do 1499 m n.p.m. (Pajer)
 • Ural Subpolarny – lasotundra i tundra, w najwyższych partiach gór rzeźba alpejska i małe lodowce, wysokość do 1894 m (Narodnaja – najwyższy szczyt Uralu)
 • Ural Północny – do gór Oslanka; tworzy liczne równoległe pasma o zaokrąglonych szczytach, wysokość do 1617 m n.p.m. (Telpozis)
 • Ural Środkowy (Ural Rudny) – do rzeki Ufy; mocno spłaszczony i obniżony do 1119 m n.p.m. (Oslanka)
 • Ural Południowy – do rzeki Ural; rozległy masyw z licznymi południkowymi łańcuchami o wysokości do 1640 m n.p.m. (Jaman-Tau).

Pozdrawiam :)
UDOSTĘPNIJ TEN POST

7 komentarzy :

 1. Jakie ładne znaczki! I ten widok na Ural - pięknie :)
  Ale super, że mieliście okazję wyskoczyć do Pragi! Nie ukrywam, że czekam na post z podróży :)

  OdpowiedzUsuń
 2. bardzo chciałabym kiedyś zobaczyć Ural na żywo, bo na pocztówkach prezentuje się fantastycznie. chyba nie widziałam żadnej brzydkiej kartki z tym miejscem. i do tego oczywiście te cudne rosyjskie znaczki!

  wycieczka do Pragi z pewnością była udana! sama byłam tam na krótkim wypadzie więc z chęcią porównam sobie Twoje wrażenia z moimi :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ten kolorowy znaczek jest cudowny! Przypomina mi dzieciństwo :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Wystarczy powiedzieć Ural i już robi się zimno :P Pocztówka jak i znaczki bardzo, bardzo ładne. W Pradze jeszcze nie byłam, więc chętnie poczytam o Twojej wycieczce.

  OdpowiedzUsuń
 5. Śliczne kolory ma ta pocztówka! Nie mogę się napatrzeć :) Ural kojarzy mi się z lekcjami geografii w gimnazjum, na pamięć uczyliśmy się jak idzie ta umowna granica. Znaczki są cudowne, szczególnie ten po prawej :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Znaczki niesamowite! Nie wiem czemu, ale bardziej pocztówka przypomina mi Kanadę, niż Rosję :P Ale cudna jest :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Całkiem ciekawa kartka, choć znaczki podobają mi się bardziej! :D Ten z prawej chyba już mam, ale ten z lewej widzę pierwszy raz :o W sumie nic dziwnego, bo swoje lata to już on ma :D

  OdpowiedzUsuń

Szablon stworzony przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.