2015/06/04

Turkey

Witajcie :)

Czas tak szybko leci :(
Jeśli chodzi o zasoby ludzkie- nie jestem zadowolona. Mam nadzieję, że to tylko odczucia


Hagia Sophia (gr. Ἁγία Σοφία, tur. Ayasofya) – muzeum w Stambule (dawny Konstantynopol). W przeszłości świątynia chrześcijańska, następnie meczet. Budynek uważany za najwspanialszy obiekt architektury i budownictwa całego pierwszego tysiąclecia naszej ery.
Będąc świątynią chrześcijańską, nosił nazwę Kościoła Mądrości Bożej (zwany czasem również Wielkim Kościołem). Była to najwyższa rangą świątynia w Cesarstwie Bizantyjskim, katedra patriarsza oraz miejsce modłów i koronacji cesarzy. W ciągu wieków niedościgniony wzór świątyni doskonałej i niemal symbol Kościoła bizantyjskiego. Została ufundowana przez Justyniana I Wielkiego, w obecnym kształcie powstała w okresie od 23 lutego 532 do 27 grudnia 537. Po zdobyciu Konstantynopola przez Turków w 1453 zamieniona na meczet (wtedy m.in. dobudowano minarety). Świątynię miał przyćmić wybudowany w XVII wieku Błękitny Meczet. Obecnie muzeum. Nazwa kościoła znaczy dosłownie „Boża Mądrość” i odnosi się do jednego z atrybutów Boga.
 Pozdrawiam :)
UDOSTĘPNIJ TEN POST

6 komentarzy :

 1. Świetna pocztówka - doskonały mix elementów, które lubię na pocztówce tj. znana budowla, nazwa miasta, nazwa państwa...
  Trzymaj się, życzę Ci, aby Twoje samopoczucie jak najszybciej się poprawiło. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Piękna kartka! ;-)
  Oczywiście życzę powodzenia na sesji! ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Piękny widok!
  Życzę powodzenia i trzymam kciuki za zdanie egzaminów :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Piękna pocztówka z imponującą budowlą! Czego chcieć więcej? :)

  OdpowiedzUsuń

Szablon stworzony przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.