2015/06/23

Slovakia

Witajcie :)

Pogoda deszczowa, a ja miałam nadzieję, że rozłożę się na kocu i poleżę na łące.


Pieszczany – uzdrowisko na Słowacji, ok. 86 km na północ od Bratysławy i 40 km na południe od Trenczyna, przy autostradzie D1, u podnóża pasma górskiego Považský Inovec nad Wagiem.
Znane, dzięki unikalnemu składowi wód termalnych, których właściwości znane są co najmniej od średniowiecza (pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z 1113 r., a o Pieszczanach jako uzdrowisku z 1642 r.). Jednak rozwój największy rozwój uzdrowiska nastąpił w XIX wieku i wiąże się z rodziną Alexandra Wintera, który zainicjował budowę szeregu budynków sanatoryjnych oraz zakładów przyrodo-leczniczych. Główna część uzdrowiska znajduje się na wyspie (słow. Kúpeľny ostrov) położonej pomiędzy odnogami Wagu. Do zabiegów stosuje się wysoko zmineralizowane (ok 1500 mg związków mineralnych na litr) wody głębinowe o temperaturze sięgającej 68 °C (341 K) (po ich uprzednim schłodzeniu). Źródło Torkoš o temperaturze wody 68,2 °C (341,4 K), której wiek ocenia się na 26 000 – 28 000 lat, jest uważane za najcieplejsze źródło termalne Słowacji. Ponadto stosuje się okłady błotne, a pacjenci poddawani są gimnastyce leczniczej.
Pozdrawiam :)
UDOSTĘPNIJ TEN POST

4 komentarze :

 1. Śliczna kartka, pierwszy raz widzę taki znaczek :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Mam tylko jedną pocztówkę ze Słowacji i w sumie nie jest ona jakaś super ekstra. Chyba dość ciężko dostać off z tego kraju, a i z wymianą jest dość ciężko. Nie wiem w sumie ilu tam jest Postcrosserów;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo ładna kartka! Ale znaczek mnie jakoś przeraża, co to w ogóle jest xd?

  OdpowiedzUsuń
 4. Świetna pocztówka ;-)
  Ja posiadam tylko dwie pocztówki z tego kraju,ale jedną przywiozła mi mama druga została wysłana z Polski,więc nie dostałam żadnego OFFa z tego kraju i nie umawiałam się z tym krajem na prywatną wymianę..

  P.S- Zapraszam do siebie na konkurs, do wygrania pocztówka z wakacji ;)

  OdpowiedzUsuń

Szablon stworzony przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.