2015/08/20

Italy

Witajcie :)

Znowu zamęczam Was pocztówką z Włoch ;D

Kształt i konstrukcja gondoli wywodzi się z przybrzeżnych i rzecznych południowosłowiańskich łodzi rybackich; jej cechą charakterystyczną jest asymetryczny kadłub z bardzo dużymi nawisami; asymetria kadłuba umożliwia używanie tylko jednego, długiego wiosła do napędu i sterowania (za to wymaga znacznego doświadczenia w kierowaniu gondolą). Przy pełnym obciążeniu wynoszącym 1200 kg gondolier potrafi płynąć z prędkością 3 węzłów.
Gondola jest łodzią płaskodenną o bardzo małym zanurzeniu. Jej długość najczęściej wynosi 10,87 metra, zaś szerokość 1,42. Wiosło wyciosane jest z drewna bukowego, ma 4,20 metra długości i waży nie mniej niż 4,30 kg. Ma kształt podobny do litery J. Osadzone jest w dulce kołkowej nazwanej forcola wyciosanej z drewna orzechowego. Dla zrównoważenia ciężaru gondoliera stojącego na końcu rufy na dziobie umocowano il ferro – ciężkie stalowe okucie.


Pozdrawiam :)
UDOSTĘPNIJ TEN POST

6 komentarzy :

 1. Marzy mi się pojechać kiedyś do Wenecji i właśnie przepłynąć się Gondolą. :P

  OdpowiedzUsuń
 2. Właśnie tak kojarzy mi się Wenecja.

  OdpowiedzUsuń
 3. ładna pocztówka;-) mimo że we Włoszech byłam dwa razy to w Wenecji mnie nie było,ale szczerze to szczególnie do Wenecji mnie nie ciągnie, mimo że Włochy odwiedzę jeszcze nie raz ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. ładna pocztówka;-) mimo że we Włoszech byłam dwa razy to w Wenecji mnie nie było,ale szczerze to szczególnie do Wenecji mnie nie ciągnie, mimo że Włochy odwiedzę jeszcze nie raz ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie wiedziałam, że są one ciosane z drzewa orzechowego, ani że umieszcza się specjalne obciążanie, żeby jakoś to wszystko zrównoważyć. Pocztówka jest piękna, lubię pojedyncze widoki :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Moim marzeniem są zaręczyny na takiej gondoli... :D

  OdpowiedzUsuń

Szablon stworzony przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.