2015/08/12

Italy

Witajcie :)

Dzisiaj pokażę Wam piękną Wenecję :)

Bazylika św. Marka (wł. San Marco) zbudowana została w Wenecji przy placu św. Marka dla pochowania relikwii św. Marka. W 828 roku kupcy weneccy wykradli jego szczątki z Aleksandrii i przywieźli na lagunę. Pomysł pochowania ciała ewangelisty związany jest z legendą, zgodnie z którą Marek podczas podróży morskiej do Rzymu zatrzymał się na lagunie. Tu ujrzał anioła, który słowami: Pax tibi, Marce evangelista meus, ujawnił jemu miejsce pochowania. Św. Marek został obwołany patronem niezależnej Wenecji (pod zwierzchnictwem Bizancjum był nim św. Teodor z Amasej). Skrzydlaty lew, symbol św. Marka, przytrzymujący otwartą księgę z wyrytymi słowami anioła stał się herbem republiki.
Fundatorem pierwszego kościoła był doża Angelo Partecipazio. Konsekracja odbyła się w 832 roku, ale już w 976, podczas powstania przeciwko doży Pietro IV Candiano pożar zniszczył kościół i Pałac Dożów (Palazzo Ducale).

Pozdrawiam :)
UDOSTĘPNIJ TEN POST

3 komentarze :

  1. Piękny plac, piękna bazylika. Chociaż te stoliki trochę szpecą to miło by było tam posiedzieć :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Faktycznie, stoliki trochę szpecą widok :) Ale nie widziałam jeszcze tej bazyliki. Coś pięknego *.*

    OdpowiedzUsuń
  3. Przepiękna pocztówka, pomimo tych wszystkich stolików. Fajnie byłoby tam wypić kieliszek wina :D bo widoki na bazylikę i cały plac są naprawdę wspaniałe! A siedzieć w takim miejscu, szczególnie wieczorem, musi być bardzo klimatyczne:)

    OdpowiedzUsuń

Szablon stworzony przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.