2014/11/14

Albania

Jak dobrze mieć dobrą przyjaciółkę, która pamięta o mnie i pomaga mi w mojej pocztówkowej pasji.
Jej koleżanka odwiedziła w te wakacje Albanię i przywiozła dla mnie pocztówki. Oto jedna z nich.
Nazwa miasta pochodzi od słowa krua (pol. źródło). Kruja położona jest 30 km na północny wschód od Tirany, na wysokości 600 m n.p.m. u podnóża góry Sarisalltikut. Na wschód od miasta znajduje się Park Narodowy Przełęczy Shtame.

Historia

Początki Krui sięgają III w. p.n.e. i powstania miasto Zgërdhesh (Albanopolis). Współczesna Kruja została założona wyżej na zboczu wzgórza, pierwsze wzmianki o niej pochodzą z IX wieku n.e. Od XII do XIII wieku Kruja była stolicą Królestwa Arbërii, w 1396 r. została podbita przez Imperium Osmańskie. W 1433 roku Skanderbeg odbił miasto z rąk Turków i uczynił je swoją siedzibą.
W 1928 odbyła się tutaj koronacja Ahmeda Zogu na króla Albanii.

UDOSTĘPNIJ TEN POST

8 komentarzy :

 1. B.ładna. Ten zamek na tle gór pięknie wygląda.

  OdpowiedzUsuń
 2. Dobrze mieć znajomych, którzy podróżują :) Co prawda ja jeśli nie posiadam znaczka na kopercie lub pocztówce z danego kraju to nie zamalowuje jako nowego państwa, także gdyby ktoś był uprzejmy i mi przywiózł z Albanii a nie wysłał to bym jej nie zaznaczyła :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Szczerze mówiąc też wolałabym ze znaczkiem, ale niestety Albania to niebezpieczny kraj. I odnalezienie poczty było trudne, bała się też sama poruszać po ulicy.

   Usuń
 3. Piękna pocztówka, ma to, co na widokówkach uwielbiam - zamek i góry. Ja jeszcze kartki z Albanii nie mam, ale też mogę się pochwalić takimi znajomymi, którzy nie zapominają o mnie w czasie podróży i przysyłają lub przywożą mi kartki. To zawsze bardzo miłe! Ostatnio tata mojej przyjaciółki przywiózł dla mnie widokówkę z Minorki. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Pocztówka piękna! Trzy lata temu byłam w Albanii i w Kruji min. też. Ta twierdza na żywo jest jeszcze piękniejsza :-)

  OdpowiedzUsuń
 5. Piękna pocztówka! Jeszcze nie mam z tego kraju.
  Dla mnie Albania kojarzy się z najbiedniejszym krajem w Europie, gdzie ludzie podróżują na osiołkach :)

  OdpowiedzUsuń

Szablon stworzony przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.