2017/11/13

Krzeszowice

Witajcie!

Długo mnie nie było na blogu, ale niestety wiele spraw się nawarstwiło. Ostatnio pisałam Wam, że zastanawiam się nad tematem pracy magisterskiej. Na szczęście moja pani promotor pomogła mi wybrać odpowiedni. Brzmi: "Świadek koronny jako instytucja w zwalczaniu przestępczości zorganizowanej". Wiem, wiem. Dziwne są moje tematy :D

Dzisiejsza pocztówka jest z prywatnej wymiany :)

Krzeszowice – miasto w południowej Polsce, w województwie małopolskim, w powiecie krakowskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Krzeszowice. Miasto jest jednym z ośrodków miejskich aglomeracji krakowskiej. Krzeszowice należą do Jaworznicko-Chrzanowskiego Okręgu Przemysłowego.
Pierwsza historyczna wzmianka o Krzeszowicach pochodzi z 1286 r., kiedy to biskup Paweł z Przemankowa nadał Fryczkowi Fretonowi z Bytomia przywilej na założenie w istniejącej już wsi Cressouicy sołectwa na zasadzie prawa magdeburskiego. W 1337 r. prawdopodobnie istniał tu już kościół. Według Długosza w 2. poł. XV w. w Krzeszowicach stał drewniany kościół pod wezwaniem św. Marcina, istniała szkoła, karczma i folwark plebański. W 1555 Krzeszowice stały się własnością Stanisława Tęczyńskiego i weszły w skład hrabstwa tęczyńskiego. W 1595 roku wieś położona w powiecie proszowskim województwa krakowskiego była własnością wojewodziców krakowskich. W następnych latach były własnością m.in. Sieniawskich, Opalińskich, Czartoryskich, Lubomirskich, a od 1816 r. Potockich.


Pozdrawiam :)
UDOSTĘPNIJ TEN POST

3 komentarze :

 1. This is really a great card. Thanks for sharing
  Bukavu Postcode

  OdpowiedzUsuń
 2. Availability of the information is wide spread on internet such that many people get some thing
  out of this. Awesome work .
  etah postal code

  OdpowiedzUsuń

Szablon stworzony przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.