2017/02/18

Budapeszt

Od dawna chciałam pojechać na Węgry ze względu na bliską odległość jaka dzieli miejsce, w którym mieszkam a stolicą tego kraju.
Zawsze przez studia musiałam odkładać ten wyjazd, ale w końcu się udało.
Niestety w czasie Świąt dopadła mnie ciężka grypa żołądkowa, że nie byłam w stanie wstać z łóżka, a groźba, że zarażę również swojego chłopaka przerażała mnie z każdą minutą.
Wiedziałam, że muszę zacząć wstawać z łóżka, bo inaczej nici z wyjazdu, a tym bardziej zacząć jeść. Pierwszy raz w życiu miałam coś takiego, a zwłaszcza w tak ciężkiej dla mnie formie.
Wracając do wyjazdu, planowanie nie zajęło nam dużo czasu.


Wiedzieliśmy, że do Budapesztu dostaniemy się jedynie z Krakowa, więc zaczęliśmy planowanie podróży od znalezienia środka transportu z Rzeszowa do Krakowa. Zdecydowaliśmy się na pociąg "pendolino". Koszt 2 osób: 58 zł

Następnie z dworca miejskiego w Krakowie ruszyliśmy Polskim Busem do Budapesztu. Koszt 2 osób w obie strony: 134zł
Po dotarciu na stację Kelenföld vasutallomas M (końcowa stacja Polskiego Busa) na szybko ogarnęliśmy metro i udaliśmy się do hotelu, by zostawić bagaż.


King Apartaments
 Zdecydowaliśmy się na hotel King Apartaments ze względu na bliskość metra oraz miejsc, które chcieliśmy zwiedzić. Koszt za 2 noce: 400 zł. Do dyspozycji mieliśmy kuchnię oraz salon.

Odpoczęliśmy po podróży, ogarnęliśmy się i wyszliśmy zwiedzać Budapeszt. Biorąc pod uwagę, że mowa o grudniu, warto dodać, że ok. godziny 17 było już dosyć ciemno. I to był strzał w dziesiątkę! Sami zobaczcie…





PLAC BOHATERÓW
Plac Bohaterów – ogromny plac, który powstał w XIX wieku, by uczcić tysiąclecie państwowości Węgier. Na jego środku stoi Pomnik Tysiąclecia z archaniołem Gabrielem na szczycie. Kolumna otoczona jest przez posągi jeźdźców.




MOST ŁAŃCUCHOWY
Most Széchenyi to kolejny symbol Budapesztu – najstarszy most w mieście. Został zbudowany w latach 1839-1849, stanowił pierwsze stałe łączenie między Budą i Pesztem. Jest strzeżony przez cztery ogromne kamienne lwy.




PARLAMENT W BUDAPESZCIE – ZWIEDZANIE
Wciąż zachwyceni wyglądem zewnętrznym Parlamentu udaliśmy się na zwiedzanie jego wnętrz. Wrażenia? WOOOOOW! 





Zacznijmy od początku… Aby zwiedzić wnętrza Parlamentu, warto kupić bilet online (tutaj). Dla obywateli UE bilety są tańsze, ich koszt to 2000 HUF lub 1000 HUF (uczniowie, studenci) + 200 HUF (opłata manipulacyjna). Zwiedzanie odbywa się wyłącznie z przewodnikiem, nie ma wycieczek po polsku, dlatego wybraliśmy wersję anglojęzyczną. Każdy zwiedzający tuż przed wejściem do Parlamentu poddawany jest kontroli niczym na lotnisku.




 Wnętrza Parlamentu są bardzo bogato zdobione freskami, malowidłami, witrażami i złotem. Główną atrakcją, oprócz architektury, są insygnia królewskie – Korona Świętego Stefana, której nie można fotografować.



WYSPA MAŁGORZATY
Nie mogliśmy odpuścić zwiedzenia Wyspy Małgorzaty, gdyż koleżanka opowiedziała mi o pysznym Langoszu (węgierski placek na cieście drożdżowym), którego musiałam koniecznie spróbować :)



ZAMEK KRÓLEWSKI W BUDAPESZCIE
Zamek Królewski, którego historia sięga aż XIII wieku, położony jest na wzgórzu nad Dunajem. Wejście na teren zamku jest bezpłatne. Warto wyjść na samą górę, ponieważ to rewelacyjny punkt widokowy.







Oczywiście musiałam spróbować słynnego, węgierskiego kołacza


PLAC ŚWIĘTEJ TRÓJCY
Plac Świętej Trójcy, czyli jedna z głównych atrakcji turystycznych. Na placu znajduje się kolumna morowa (upamiętnia epidemię dżumy), Kościół Macieja oraz Baszta Rybacka. Wybraliśmy się tam ponieważ – to jedno z dwóch najlepszych miejsc, jeśli chodzi o widok na cały Parlament. O tym drugim za chwilę…





VACI
Vaci jest deptakiem nastawionym głównie na turystów. Sklepy, kafejki, wszelkiego rodzaju atrakcje, stoiska z pysznym jedzeniem (np. moimi ukochanymi kürtőskalács) i pamiątkami. Must see!





WIELKA HALA TARGOWA
Nasz ostatni punkt podróży. To największy i najstarszy targ w Budapeszcie. Idealne miejsce, by kupić pamiątki. Raj z winem i papryką w ogrooomnych ilościach. ;)





GDZIE ZJEŚĆ W BUDAPESZCIE?
Jedliśmy w wielu miejscach, ale jest jedno, które muszę Wam szczególnie polecić. To wyjątkowa restauracja Trattoria Barca Bianca. Znajduję się w samym centrum Budapesztu, więc trafiliśmy na nią łatwo. Ze względu na to, że dopiero co byłam po grypie nie mogłam sobie pozwolić na ciężkie i ostre węgierskie jedzenie. Najlepszą opcją w tym wypadku była dobrze mi znana kuchnia włoska (po nazwie restauracji tak wydedukowałam :D )Po raz pierwszy w życiu zapłaciliśmy za obiad ponad 8 000! Oczywiście HUF. Zamówiłam spaghetti carbonara, a mój chłopak lasagne :D Aaaa… i jeszcze coś – przepyszne, domowe włoskie jedzenie. Polecam! :)




Na samym końcu naszego wyjazdu wskoczyliśmy w metro, aby zobaczyć Parlament, ale tym razem, gdy było ciemno. Widok - bezcenny.


PODSUMOWANIE
  • Jeśli wycieczka autokarem, to Polski Bus. Warto śledzić ich fanpage, regularnie pojawiają się informacje o promocjach. Bardzo niskie ceny biletów i super komfort na 6,5 h podróży z Krakowa.
  • Hotel: King Apartaments. Gdy mieliśmy się wymeldować, zostawiliśmy bagaże w przechowalni, żeby nie płacić kolejnej doby, a móc w dzień zwiedzać Budapeszt.
  • Pogoda podobna do tej w Polsce, adekwatnie kilka stopni więcej niż u nas, ale my trafiliśmy chyba na jakiś syberyjski wiatr i odczuwalna była zdecydowanie niższa, przez co cały czas chodziłam w czapce i rękawiczkach.
  • Ceny niewiele wyższe, porównywalne do cen krakowskich.
  • Po mieście najlepiej poruszać się pieszo i metrem.
  • Zwiedzanie w Budapeszcie nie kosztuje. Jedyna opłata jaką ponieśliśmy to ta za zwiedzanie Parlamentu (1000 + 2000 HUF).
  • Wróciliśmy w piątek . Wyjechaliśmy o 23:55 w czwartek, o 7:30 byliśmy w Krakowie.

Na dzisiaj to tyle z mojej wycieczki. Zdaję sobie sprawę, że nie są to wszystkie miejsca warte uwagi i jeszcze wiele nie widziałam, ale moim zdaniem jak na 2 dni to wystarczająco dużo.

Byliście w Budapeszcie? Pominęłam jakieś genialne miejsce? Piszcie w komentarzach, ktoś na pewno skorzysta z Waszych porad. 

Pozdrawiam :)

A już w tym tygodniu jadę do Wrocławia <3
UDOSTĘPNIJ TEN POST

9 komentarzy :

  1. A podczas zwiedzania parlamentu spotkałaś może Wiktora O.?

    OdpowiedzUsuń
  2. Byłam w Budapeszcie w zeszłym roku ;-) mnie to miasto zauroczyło, i jestem pewna że jeszcze tam wrócę ;) dla samego tego że wszystkiego nie widziałam.. rejs po Dunajcu wieczorową porą to coś niesamowitego.. wszystko oświetlone , widać wszystkie słynne zabytki ;-)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja chodziłam z mapa, ale najlepiej jeździć metrem. Wystarczyło wpisać na telefonie dokąd chce jechać a od razu miałam wypisane które materiały i przystanek.

      Usuń
  3. Widać, że Budapeszt jest pięknym miastem. Może kiedyś go odwiedzę :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Dziękuję za pocztówkę z Zamościa:) pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  5. Piękne widoki, szczególnie te, na których widać miasto z jakiegoś punktu położonego wyzej. Budynki i zabytki z piękną architekturą. Zazdroszczę, jeszcze nie było mi dane być w Budapeszcie, a widzę, ze cenowo nie jest tak strasznie.

    OdpowiedzUsuń

Szablon stworzony przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.