2015/03/18

Pojezierze Brodnickie

Witajcie!
Jak ten czas leci... zaraz chyba będzie mi najbardziej wstyd, że jeszcze nie wysłałam pocztówek z tamtego tygodnia. Staram się jak mogę nawet regularnie dodawać posty, ale doba jest dla mnie za krótka. Mam nadzieję, że wszyscy mi wybaczą opóźnienia.

Dzisiaj pocztówka z Polski, jedna z ładniejszych w kolekcji.


Tak jak widzimy jest tu mnóstwo pięknych jezior. Wioślarstwo króluje i różne rowery wodne.

Pojezierze brodnickie to ponad setka jezior o powierzchni ponad 1 ha. Dominują tutaj jeziora rynnowe, a wiele z nich połączonych jest ciekami wodnymi. Największy zbiornik wody to Wielkie Partęczyny (powierzchnia 324 ha) Region jest stosunkowo słabo zagospodarowany turystycznie.
Pojezierze nie sprzyja żeglarzom ze względu na relatywnie niewielką powierzchnię jezior oraz otaczające wzgórza i porośniętą wysokimi lasami linię brzegową (brak wiatru). Spora część jezior objęta jest zakazem używania silników spalinowych. Na terenie pojezierza płyną rzeki Skarlanka (spiętrzona) i Drwęca, co dodatkowo zwiększa atrakcyjność regionu jako miejsca do uprawiania turystyki kajakowej.
Na terenie pojezierza znajduje się Brodnicki Park Krajobrazowy z siedzibą w Grzmięcy. Wędrówki po parku umożliwiają szlaki turystyki pieszej, rowerowej, wodnej i konnej.
Na terenie parku znajdują się także zabytki kultury materialnej. Wśród nich są pozostałości grodzisk wczesnośredniowiecznych (okolice jeziora Strażym), oraz obiekty sakralne, obiekty tradycyjnego budownictwa wiejskiego z XVIII i XIX w. i zespoły pałacowo-dworskie Jabłonowo Pomorskie

.
Pozdrawiam :)
UDOSTĘPNIJ TEN POST

7 komentarzy :

 1. Pocztówka rzeczywiście ładna, ale jak okolica piękna to zdjęcia też :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Fajna kartka:) Może w tym roku uda mi się wybrać na spływ pontonem.

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo ładna karteczka :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Brodnica to całkiem niedaleko mnie, moja ciocia jeździ w te okolice nad jezioro. ;)
  Kartka śliczna, zmieniłabym tylko kolor ramki.

  OdpowiedzUsuń
 5. Podobają mi się te widoczki na pocztówce, aż chciałoby się wakacje i jakieś jezioro, w którym można się trochę pochlapać :)
  Raz pływałam rowerkiem wodnym, fajna atrakcja :) szczególnie gdy motorówka przepływa i robią się delikatne fale.

  OdpowiedzUsuń
 6. śliczna kartka, na żywo też jest pięknie :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo podoba mi się znaczek, myślisz że można go jakoś zamówić online? Bo w przydomowej poczcie to wątpię, że takie znalezisko będzie :)

  OdpowiedzUsuń

Szablon stworzony przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.