2014/04/06

Botswana

Botswana, Republika Botswany (ang. Republic of Botswana, tswana Lefatshe la Botswana) – państwo w południowej Afryce, bez dostępu do morza. Do 1966 Botswana była brytyjskim protektoratem pod nazwą Beczuana, dziś członek Unii Afrykańskiej. Graniczy z:
 • Republika Południowej Afryki RPA (1840 km)
 • Namibia Namibią (1360 km)
 • Zimbabwe Zimbabwe (813 km)
 • Zambia Zambią (700 m)
Botswana, położona w południowej Afryce, nie ma dostępu do morza, co sprawia, że pod wieloma względami jest ona uzależniona gospodarczo od swoich sąsiadów.
Większą część kraju zajmuje półpustynna, bezodpływowa kotlina Kalahari. Jej średnia wysokość wynosi około 800 m n.p.m. Na północy znajduje się bagienny obszar śródlądowej delty Okawango. Okresowo wody przedostają się dalej na wschód do niecki Makgadikgadi. Najważniejszą rzeką Botswany jest położona na południowo-wschodniej granicy Limpopo, gdzie koncentruje się ludność Botswany, w tym stolica kraju Gaborone.
W Botswanie panuje klimat podzwrotnikowy suchy z porą gorącą od października do marca. Opady są skąpe (od 750 mm na północy do 125 mm na południu) i nieprzewidywalne. Większość terytorium kraju porasta ciernista sawanna, a około 1% widne suche lasy (w dolinie rzeki Chobe na północy).
UDOSTĘPNIJ TEN POST

3 komentarze :

 1. Zazdroszczę pocztówki z tego kraju! Piękne znaczki :)

  OdpowiedzUsuń
 2. O kurczę! Gratuluję tak świetnej pocztówki w kolekcji :-)!

  OdpowiedzUsuń
 3. Sama pocztówka średnio w moim typie, ale za adres nadawcy z pewnością bym ją pokochała <3 No i zachwycam się znaczkami, szczególnie tym po lewo :)

  http://trampkowapoczta.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń

Szablon stworzony przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.