2013/12/01

Vietnam

Wietnam (oficjalnie: Socjalistyczna Republika Wietnamu, − państwo w Azji Południowo-Wschodniej. Graniczy z Chinami, Laosem i Kambodżą. Z liczbą ludności ponad 86 mln jest 13. co do wielkości populacji państwem świata.

Sa Pa – miasto w północnym Wietnamie, w prowincji Lào Cai, w regionie Północny Zachód. Kurort z chłodniejszym klimatem założony przez Francuzów w czasach kolonialnych.
Miasto leży na wysokości ok. 1600 m n.p.m., na wzgórzach oddzielonych głęboką doliną od masywu Phan Xi Păng (3143 m n.p.m.), zwanego "Dachem Indochin". Obecnie miejsce to jest bardzo popularne ze względu na piękno otaczających gór, oraz zdarzające się czasami opady śniegu.
Okolice Sa Pa zamieszkują mniejszości etniczne Hmong, Dao i Tày, dla których miasto stało się lokalnym ośrodkiem handlu. Od powstania kurortu rośnie liczba napływowej ludności wietnamskiej - Kinh. Od początku XXI w. napływ ten zwiększył się znacznie w związku z burzliwym rozwojem turystyki. Szacowana w rejonie na 15% wietnamska większość mieszka w Sa Pa, natomiast mniejszości etniczne zamieszkują okoliczne wioski. Powstająca infrastruktura turystyczna zmieniła całkowicie gospodarczy charakter rejonu. Rolnicza dotychczas ludność przestawiła się na produkcję wyrobów rękodzielniczych i usługi turystyczne

UDOSTĘPNIJ TEN POST

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Szablon stworzony przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.