Cześć :)
Wiosna kalendarzowa nareszcie nadeszła, co wcale nie oznacza, że jest super ciepło i świeci słoneczko. Niestety ja czuję się jak sopel lodu.
Dzisiaj kolejna pocztówka z Polski :)
Po raz pierwszy miejscowość zanotowana została w najstarszej Kronice polskiej spisanej po łacinie w latach 1112–1116 przez Galla Anonima gdzie wspomniana jest w łacińskiej nazwie castrum Nakel(pol. gród Nakieł). Miejscowość pod zlatynizowaną nazwą Nakil wymieniona jest w łacińskim dokumencie wydanym w Gnieźnie w 1288 roku sygnowanym przez króla polskiego Przemysła II. Wymienia on kasztelana Nakła Zbiluda we fragmencie "Zbiludo castellano de Nakil".
Jeden z pierwszych zachowanych dokumentów z nazwą miasta w języku polskim zanotował w 1429 roku Marcin z Międzyrzecza, który wymienił w nim czestnika bydgoskiego i starostę nakielskiego Tomka z Pakości - w org. "Thomekspakosczy czestnik bidgosczky ystarosta nakelsky".
Pozdrawiam :)
Dolina Noteci jest przepiękna, choć miejscowości nad nią, w większości, nie grzeszą urodą. a szkoda! Nakło nad Notecią nie wydaje się być jakieś piękne, ale czuję, że odwiedziny tam mimo wszystko mogłyby być udane. :)
OdpowiedzUsuńbardzo piękna pocztówka, ale to znaczek skradł moje serce :)
OdpowiedzUsuńKartka nie nalezy do moich ulubionych, ale ten znaczek... jest cudny! Sama chciałabym taki dostać! :D
OdpowiedzUsuńZnaczek jest piękny! :) ❤ Mam chyba dwie pocztówki z tego miasta od Edyty :)
OdpowiedzUsuńLubię pocztówki w takim układzie graficznym i do tego z herbem. W swojej kolekcji mam również pocztówki z tego miasta od Edyty.
OdpowiedzUsuńJaka przepiękna pocztówka. Uwielbiam pocztówki, na których jest woda - rzeka, morze, jezioro czy nawet fontanna ;) Moja koleżanka mieszka w Nakle nad Notecią.
OdpowiedzUsuńhttp://www.piosenkajestdobranawszystko87.blogspot.com/