Sri Lanka (Demokratyczno-Socjalistyczna Republika Sri Lanki;, trl. Śrī Laжkā Prajātantrika Samājavādi Janarājya, trb. Sri Lanka Pradźatantrika Samadźawadi Dźanaradźja; tamilski இலங்கை சனநாயக சோஷலிசக் குடியரசு, trb. Ilangaj Dźananajaka Soszalisak Kudijarasu) – państwo w Azji Południowej, na wyspie Cejlon (pod tą nazwą znane do 1972) wraz z mniejszymi przybrzeżnymi wyspami. Oddzielone od Półwyspu Indyjskiego cieśniną Palk i zatoką Mannar. Od wschodu oblewane przez Zatokę Bengalską, od południa otwartym Oceanem Indyjskim. Największe miasta kraju to: Kolombo, Dehiwala, Moratuwa, Dżafna, Kandy, Galle, Kalmunai.
Nazwa państwa Sri Lanka, przyjęta w 1972 (wcześniej jako Cejlon), oznacza w sanskrycie „olśniewający kraj”. Obecna nazwa jest współczesną adaptacją nazwy występującej w Ramajanie, gdzie wyspa znana jest jako Lanka.
W Ramajanie wyspa znana jest także jako Lankadweepa (dwepa – wyspa) oraz Lakdiva (diva – wyspa). Późniejszą tradycyjną nazwą była Lakbima. Lak to skrót od Lanka.
Podobną etymologię nazwy wyspy ma tamilska İlankai.
Jest to kraj nizinny. Niziny stanowią 80% jego powierzchni. W
środkowo-południowej części znajduje się prekambryjski masyw górski,
który jest przedłużeniem Dekanu. Linia brzegowa nie jest zbyt rozwinięta. Przy wybrzeżach znajdują się liczne rafy koralowe.
Sri Lanka znajduje się w obszarze klimatu zwrotnikowego monsunowego
oraz równikowego wilgotnego na południu. Średnia roczna temperatura
wynosi ponad 27 °C, a suma opadów ponad 1000 mm, zaś w górach nawet
5000 mm.
Kurde, koresponduję listownie z osobą z tej wyspy, a jeszcze nie mam żadnej kartki stamtąd ;/ Szkoda, bo są naprawdę ładne.
OdpowiedzUsuńteż bym chciała mieć stamtąd kartkę :D
OdpowiedzUsuń